Masz pytania? Zadzwoń! +48 795 649 731

Egzaminy

W Aikido nie ma możliwości sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności w formie rywalizacji. W tej dyscyplinie sportu nie występują mistrzostwa oraz zawody. Jeżeli chce się sprawdzić swoje postępy w aikido należy przystąpić do egzaminu, po których otrzymuje się stopień wtajemniczenia. Egzaminy aikido odbywają się osobno dla dzieci i osobno dla dorosłych adeptów tej sztuki walki.

Stopnie w aikido

Celem stopni aikido jest pokazanie postępu jaki wykonujesz na polu poznawania tej sztuki walki. Z racji tego, że stopień wtajemniczenia w aikido może być postrzegany subiektywnie Polska Grupa Aikido określiła Wymagania Egzaminacyjne, które pozwalają zachować wysokie standardy oraz traktowane są jako przewodnik do zdobywania kolejnych stopni. Wymagania te to minimum. Ich przyswojenie nie daje pełnej wiedzy i zrozumienia filozofii aikido. Mimo to w Aikido Mazury zachęcamy do zapoznania się ze stworzoną przez Polską Grupą Aikido listą, pomoże ona ukierunkować twój trening, pozwoli opanować szeroką gamę ruchów ciała i poznać umiejętności pomocne w opanowaniu techniki aikido.
Rozpoczynając swoją przygodę z aikido pamiętaj, że stopnie to tylko jeden z wielu elementów tej sztuki walki. Nie powinno się na nich skupiać zbyt mocno, ponieważ dążąc do osiągania kolejnych kroków wtajemniczenia możesz sprawić, że przeoczysz główny cel treningu aikido.

Jakie stopnie w aikido można zdobyć?

Każdy adept aikido może zdobyć stopnie uczniowskie tzw. kyu. Zaliczane są one w odwrotnej kolejności: od najwyższego do najniższego. Dla dziecięcych grup aikido zdobycie określonego stopnia powiązane jest z posiadaniem i noszeniem na treningu kolorowego pasa.
Aikidoka może również starać się o uzyskanie stopnia dan. Są one już stopniami mistrzowskimi. ich hierarchia ustalona jest od najniższego do najwyższego.

Stopnie w aikido – kolory pasów

stopnie w aikido

Egzaminy aikido

Aby zdobywać poszczególne stopnie wtajemniczenia konieczne jest zdanie egzaminu. Egzaminy są ważną częścią całego procesu wtajemniczenia. Wymagają od ucznia wykazania się wiedzą i umiejętnościami. przeprowadzane są w obecności komisji lub wykwalifikowanych instruktorów. Egzaminy odbywają również w obecności publiczności. Oprócz zdobycia kolejnego stopnia egzaminy są też częścią treningu – mają nauczyć jak zapanować nad stresem oraz jak radzić sobie z publicznymi wystąpieniami. Potwierdzają też poza sportowe osiągnięcia ucznia, czyli to czy może pochwalić się odwagą, koncentracją i zrelaksowaniem.
Podchodząc do egzaminu należy pamiętać, że w aikido kolejne stopnie mają być wynikiem ciężkiej i rzetelnej pracy na treningu, zaangażowaniem i wiedzy. Zdobycie pierwszego, jak i każdego kolejnego pasa nakłada obowiązki. Zdając pierwszy egzamin stajesz się adeptem sztuk walki – oznacza to, że swoja postawą i zachowaniem reprezentujesz całą społeczność aikido.

Egzaminy w Aikido Mazury

W Aikido Mazury egzaminy odbywają się 2 razy w roku: w styczniu i czerwcu. Egzaminy organizujemy również na obozach oraz seminariach. Oprócz samych egzaminów swoje umiejętności podnosimy na seminariach aikido, seminariach dla instruktorów, obozach zimowych KANGEIKO i letnich SHOCHUgeiko oraz programach sotodechi i uchideshi w kraju i za granicą.
W ciągu roku do egzaminów w Aikido Mazury podchodzi około 150 osób. Średnio 90% uczniów zdaje egzaminy. Aikido Mazury może pochwalić się wieloma czarnymi pasami zdobytymi w ostatnich latach.

Wymagania egzaminacyjne