O Aikido mówi się, że to sport walki tyle, że bez walki. I faktycznie tak jest. Tu liczy się nie tylko siła i szybkość, ale i dokładność oraz precyzja. Aikido trenować może nie tylko profesjonalnie, ale i rekreacyjnie. Jest znakomitym sposobem na utrzymanie dobrego zdrowia i kondycji. Wspomaga także rozwój osobisty. Dlaczego jeszcze warto zapisać twoje dziecko na zajęcia z aikido? Zobacz sama.
Zdrowie a aikido
Aikido to naturalne formy ruchowe, które wytwarzają nawyk bycia zdrowym. Sport ten pozwala na dbanie o kondycję fizyczną od najmłodszych lat do późnej starości. Naukę nauki dbania o własny rozwój psycho-fizyczny należy zacząć wykształcać jak najszybciej, dlatego tak ważne jest, aby w zajęciach aikido uczestniczyły dzieci. U tych, które regularnie uczęszczając na lekcje już po kilku tygodniach widać poprawę postawy.
Relaks a aikido
Relaksacyjne ruchy aikido od samego początku sprawiają satysfakcję i poczucie odprężenia. Pozytywnie wpływa to na psychikę i stanowi swoisty wentyl bezpieczeństwa, a także buduje poczucie własnej wartości i pewności poczynań. Dziecko dzięki temu czuje, że łatwiej można sprostać stawianym przed nim zadaniom. Co więcej, po dużym wysiłku intelektualnym w szkole twoja pociecha będzie mogła się wyłączyć, zresetować i zebrać siły do dalszej pracy. Rozładowanie nagromadzonego stresu sprawia również, że twoja pociecha nie będzie szukała łatwych sposobów na rozładowanie napięcia, np. w nałogach.
Rozwój osobisty a aikido
Aikido to sport, w którym zwraca się uwagę nie na rywalizację, ale i na współpracę. To właśnie tej umiejętności aikido ma nauczyć się twoje dziecko. Dlatego też nie ma tu zawodów, a jedynie pokazy i egzaminy, których celem jest pokazanie jakie postępy się osiąga. Zarówno ta cecha, jak i nastawienie na systematyczne treningi pozwolą wykształcić twojemu dziecku takie cechy jak wytrwałość, systematyczność i konsekwencja. A jak zapewne wiadomo te cechy są nieodzowne do osiągnięcia sukcesu w życiu.
Indywidualność a aikido
Twoje dziecko w wielu sytuacjach musi dostosować się do grupy i zaistniałych sytuacji. Tymczasem dbanie o jego indywidualność jest bardzo ważna. W tym zakresie idealnie sprawdzają się zajęcia aikido. Tutaj każdy może ćwiczyć w dowolny odpowiadający mu sposób. Rytm wykonywanych ćwiczeń uzależniony jest od poziomu dziecka, a nie do wymagań trenera i presji na wyniki.
Nauka a aikido
Jak pokazują badania naukowe ćwiczenia fizyczne pomagają osiągać lepsze wyniki w nauce. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na szybkość przyswajania informacji. Co więcej, samo aikido dostarcza dziecku sporej dawki wiedzy – o jego możliwościach oraz nowych sposobach i technikach ćwiczeń.
Harmonia a aikido
Odniesienie do harmonii zawiera się już w samej nazwie aikido. Litery AI oznaczają miłość i harmonia. Ten przekaz realizowany jest również praktyce. W trakcie ćwiczeń szczególną uwagę zwraca się na to jak reaguje partner oraz na to jak współpracuje się z nim. Sport ten uczy jak dbać i troszczyć się o innych, a także jak z nimi współpracować w harmonii. Dlatego też twoje dziecko z treningów wyniesie wiedzę o tym jak współpracować z innymi ludźmi oraz nauczy się empatii i zrozumienia.
Samoobrona a aikido
Aikido opiera się na wartościach i tradycjach samurajskich, dlatego też nie wiele ma wspólnego z przemocą i walką. Nie wiele osób wie, że w dawnej Japonii samuraje reprezentowali wysokie wartości moralne. Ich autorytet bardzo często był wykorzystywany do bezkrwawego rozwiązywania sytuacji spornych. Aikido może być stosowane do samoobrony, należy jednak pamiętać, że opiera się ono przede wszystkim na precyzji i dokładności, a nie na sile. Dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa niewłaściwego użycia poszczególnych zejść, rzutów i dźwigni. Zajęcia są więc w 100% bezpieczne dla dzieci i młodzieży. Sensei Jacek Szpakowski uzasadnia to mówiąc: Dla mnie osobiście mimo, że trenowałem KARATE 5 lat, JUDO 2 lata, boks pół roku oraz zaliczyłem wiele innych staży poznając takich sztuk walk jak różnego rodzaju style ju jitsu, Krav Maga, system wojskowy i inne to AIKIDO stało się najlepszym sposobem do nauki gdyż nie wyrabia odruchów uderzanych u dzieci i młodzieży, a tylko jest skupione na technikach obronnych.
Relacje rówieśnicze a aikido
Zajęcia aikido dla dzieci to nie tylko zdrowy tryb życia, ale i nawiązywanie oraz budowanie relacji w grupie rówieśniczej. Budowane są one na treningach. Aikido Mazury swoim podopiecznym proponuje również szereg imprez towarzyszących, na których młodzi mogą się zaprzyjaźnić i poznać. Wspólnie jeździmy na wycieczki, obozy, wychodzimy na basen oraz organizujemy imprezy okolicznościowe.
Kształtowanie charakteru a aikido
Zdyscyplinowanie, wytrwałość oraz szacunek do innych to są naturalne wartości, które uwypukla się w tradycyjnych sztukach walki. Ważne jest nie tylko bycie silniejszym od innych, ale to jak bardzo można innym pomóc.
Liczy się nie tylko szacunek do kolegów z własnego klubu, ale także do innych klubów i innych stylów walk. Niestety, niektóre sztuki walki (może też czasami bardziej chodzi o podejście trenerów niż same style) są bezideowe i nie szanują nie tylko trenerów oraz zawodników, z innych klubów, ale nawet często swoich (klubowych) trenerów czy zawodników. Nie mając szacunku do innych stylów/ludzi, które powstały często wiele pokoleń wcześniej. Ten brak szacunku często przekłada się później na relacje z innymi, także najbliższymi. Zawsze budowanie swojego ego jako niezwyciężonego, niepokonanego jeśli nie idzie w parze z pokorą i szacunkiem dla innych prowadzi do poważnych tragedii życiowych.
Przekonały cię nasze argumenty? Chcesz zapisać swoje dziecko na zajęcia aikido? Zobacz HARMONOGRAM naszych zajęć. Jeśli nie jesteś przekonania czy twojej córce czy synowi spodoba się u nas – pamiętaj, że pierwszy trening zawsze jest gratis.