Niepokorne, mające swoje zdanie dziecko jest nie lada wyzwaniem dla rodziców. Mały buntownik potrafi dać w kość i spędzić sen z powiek mamie i tacie. Bunt u dziecka pojawia się w różnych okresach jego dorastania i przejawia się w różny sposób. Te najsłynniejsze butny z jakimi mają do czynienia rodzice to bunt dwulatka oraz okres dojrzewania u nastolatków. Jak jednak poradzić sobie kiedy twoje dziecko buntuje się przez cały czas? Zobacz nasze wskazówki.
Kiedy dziecko się buntuje?
Przyczyny buntu u dziecka mogą być różnorodne. Tymi najczęstszymi jest rozpoczęcie nowego etapu w życiu, czyli np. pójście do szkoły. Kolejny krok w dorosłość utwierdza dziecko w tym, że ma ono prawo decydować sami o sobie, a co więcej posiada kompetencje życiowe na równi z rodzicami. Buntując się próbuje przeciwstawić się ustalonemu porządkowi i sprawować kontrolę. Dziecko w chwili buntu stara się też obalić autorytety oraz testuje granice. Próbuje zaznaczyć swoją obecność w świecie i przekazać innym swoje wizje oraz potrzeby. Objawy buntu mogą być różnorodne, począwszy od tych werbalnych po te niewerbalne. Wachlarz zachowań, które działają rodzicom i nauczycielom na nerwy jest bardzo bogaty.
Jak radzić sobie z buntownikiem w domu?
Przede wszystkim pamiętaj, że bunt u dziecka nie jest niczym złym. Utrzymany w granicach i ryzach świadczy o tym, że twoja pociecha prawidłowo się rozwija. Martwić musisz się kiedy dziecko nie ma potrzeby wyrażania swoich poglądów i walczenia o własne ja oraz wtedy gdy bunt przybiera karykaturalne rozmiary. Dlatego jeśli bunt twojego syna lub córki utrzymany jest w ryzach nie staraj się złamać, stłamsić i zniechęcić swojego dziecka. Jeśli jednak przekracza dopuszczalne granice to skorzystać z poniższych rad.
Zrozumieć buntownika
Aby móc skutecznie radzić sobie z małym buntownikiem musisz go zrozumieć. W związku z tym na początku dokładnie przyjrzyj się swojemu dziecku i przeanalizuje jego zachowanie oraz sytuacje w jakich się ono znajduje. być może istnieje jakiś schemat/ klucz i twoja pociecha buntuje się przeciwko określonym zdarzeniom. Niekiedy zamiast dzielenia włosa na czworo wystarczy zapytać dziecku co budzi jego niezadowolenie. Jeśli będzie ono umiało określić problem, to zrób wszystko, aby go rozwiązać. Być może bunt da się wyeliminować wprowadzając drobne zmiany do waszego codziennego harmonogramu.
Stawiaj granice
Jeśli jesteś rodzicem buntownika musisz zadbać o to, aby reguły, zasady i granice były jasno wytyczone. W waszym życiu nie ma miejsca na chaos i niejasności. Twój buntownik od razu to wykorzystał i będzie starał się podporządkować otoczenie. Dlatego też konsekwentnie przestrzegaj ustalonych zasad oraz nie pozwalają nawet na najmniejsze odstępstwa. Przedtem jednak zastanów się czy są one adekwatne do wieku twojego dziecka oraz dla niego zrozumiałe.
Wszystko ma swoje konsekwencje
Niepokorne i wyrażające na każdym kroku swoje zdanie dziecko musi wiedzieć, że jego złe zachowanie niesie za sobą konsekwencje. Upewnij się, że mały buntownik wie co mu wolno, a czego nie i ustal jakie kary obowiązują za złamanie reguł. Pamiętaj, że konsekwencją nie jest tylko zakaz oglądania bajek. Dziecko powinno być świadome, że niegrzeczne zachowanie ani innych domowników i wprowadza złą atmosferę.
Pokaż jak wyrażać własne zdanie
To, że twoje dziecko ma własne zdanie to dobrze. Twoim zadaniem jako rodzica jest nauczenie go jak je wyrażać, w taki sposób, aby nikomu nie prać przy tym przykrości. Styl i forma wypowiadania swoich opinii jest bardzo ważna, dlatego chwal dziecko jeśli będzie w kulturalny sposób je wyrażać. Staraj się też opracować z nim strategię, która pozwoli mu się zrelaksować i wyciszyć w sytuacjach nerwowych. Małemu buntownikowi pomoże to okiełznać emocje i w spokoju przedstawić swoje racje.
Traktuj indywidualnie
Dziecko dopiero uczy się norm zachowania i funkcjonowania w społeczeństwie. Dzieci myślą i czują w odmienny sposób niż dorośli. Dlatego też nie przykładaj do kilkulatka własnych norm. To co ty uznajesz za agresje, dla dziecka może być jedynie sposobem na wyładowanie zbyt silnych emocji.
Pomóż mu rozładować emocje
Dzieci bardzo często nie radzą sobie z emocjami. Nie wiedzą jak je rozładowywać i neutralizować. Najprostszym dla nich sposobem jest krzyk, płacz i bunt. Jeśli chcesz żeby twój mały buntownik wiedział jak radzić sobie z uczuciami pokaż mu to. Razem opracujcie zestaw technik relaksacyjnych i odprężających. Możecie też wspólnie pomyśleć nad hobby, które pomoże wam w tym zakresie. to jakie zajęcie pomoże twojemu dziecku zależy od jego indywidualnych predyspozycji, jedno wyciszy się grając na skrzypcach, a inne ćwicząc aikido, jeszcze inne najszczęśliwszy będzie kopiąc w piłkę.