W dzisiejszym świecie trudno funkcjonować bez nowych technologii. Telefony, smartfony, komputery, laptopy czy tablety to już codzienność. Codziennością są one zarówno dla dorosłych, jak i (coraz częściej) dzieci. To one stają się głównym narzędziem rozrywki i nauki. Co więcej, najmłodsi świetnie poruszają się w sieci. Obsługę komputera mają w małym palcu. Czy oznacza to jednak, że jest to dla nich najlepsza i najbezpieczniejsza rozrywka?
Korzystanie przez dzieci z komputera od dawna wzbudza wiele kontrowersji. Pytaniem nie jest tylko czy dziecko powinno z niego korzystać, ale i w jakim wieku powinno się zacząć pokazywać mu cyberświat oraz kiedy będzie mogło samodzielnie korzystać z sieci. Metod i dróg jest tu wiele, nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Niekiedy to 2 -letni maluch chętniej od 6-cio czy 7-io latka zgłębia działanie gier dydaktycznych.
Ze względu na to, że znalezienie uniwersalnej odpowiedzi na to czy pozwalać dziecku korzystać z komputera, kiedy to zrobić i w jakich ilościach jest nie możliwe, to dziś skupimy się na przedstawieniu pozytywów i negatywów na linii dziecko-komputer.
Dziecko a komputer: tyle pozytywów
Komputer to nieograniczone możliwości. Morze informacji, miejsce nawiązywania relacji międzyludzkich, bajki, filmy, gry dydaktyczne. Wszystko to czeka na twoją pociechę. Jednak, aby użytkowanie komputera przez twoje dziecko miało sens musisz wprowadzić kilka zasad i reguł.
Przede wszystkim nie pozwalaj na bierny odbiór komunikatów. Zachęcaj dziecko do wysiłku intelektualnego oraz aktywności. Komputer i jego możliwości wykorzystuj do rozwijania zainteresowań i zdolności. Pamiętaj, że laptop czy tablet to znakomite narzędzie do rozwijania umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości, refleksu i kreatywność. Wspomaga także koordynację wzrokowo-ruchową, co pozwala wyeliminować jeden z częściej spotykanych problemów pierwszoklasistów związany z nauką pisania. (Czytaj więcej o najczęstszych problemach pierwszoklasistów – TUTAJ).
Komputer, a dokładnie gry uczą także postępować zgodnie z zasadami i regułami. Umiejętność ta jest bardzo cenna, szczególnie dla tych dzieci, które w najbliższym czasie wkroczą w wiek szkolny. Komputer to także nieoceniona pomoc w nauce. Odpowiednio dobrane programy sprawiają, że może ona być przyjemna i atrakcyjna, a także pozwalają nawet maluchom zaznajomić się z literami, cyframi czy językiem obcym. Plusem jest również obycie się z komputerem i umiejętność jego sprawnej obsługi. W dobie automatyzacji takie kompetencje przydadzą się dziecku w przyszłości na 100%.
Dziecko a komputer: …i tyle samo negatywów
Komputer to narzędzie, które silnie uzależnia. Wiele dzieci zatraca się w grach czy innych aktywnościach świata on-line, ograniczając tym samym swoją aktywność fizyczną, a także kontakt z rówieśnikami. Często też zaniedbują naukę. Coraz częściej mówi się również o tym, że dzieci – tak bardzo podatne na wpływy- przenoszą zachowania z gier i filmów do świata realnego. Nie umieją oddzielić fikcji od rzeczywistości, przez co są sfrustrowane czy agresywne. W skrajnych przypadkach mogą również przejawiać zachowania socjopatyczne.
Nadużywanie komputera ma również negatywny wpływ na zdrowie dziecka – zbyt długie przesiadywanie przed monitorem niszczy wzrok i wspomaga zachowanie złej postawy ciała.
Nie można zapomnieć też o tym, że w Internecie dziecko może natrafić na treści nieprzeznaczone dla niego: pornografia, przemoc, narkotyki, sekty i czaty to tylko niektóre zagrożeń czyhających na najmłodszych.
Dziecko a komputer: za pan brat
Jeśli chcesz, aby twoje dziecko korzystając z komputera było bezpieczne musisz zadbać o kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest nauczenie pociechy rozsądnego gospodarowania swoim czasem. Musi ono wiedzieć, że nie wszystkie wolne chwile warto poświęcić na gry czy bajki. Dobrze jest zorganizować tak czas dziecku żeby oprócz komputera miało też inne zajęcia, rozwiązaniem są tu zajęcia pozalekcyjne np. kurs aikido. O tym jak korzystać z Internetu należy też rozmawiać. W trakcie tych rozmów warto uczulić dziecko żeby nigdy nie podawało swoich danych ani nie wysyłało zdjęć, nie rozmawiało z nieznajomymi. Na koniec należy podjąć kroki, które pozwolą kontrolować co dziecko robi w sieci. Do kontroli służą różnego rodzaju programy, które pozwalają śledzić historię odwiedzanych stron, a także blokować te przeznaczone dla najmłodszych.