Rodzice dzieci, które dopiero co rozpoczynają swoją szkolną przygodę bardzo często stają przed wieloma problemami. Wynikają one z tego, że ta sytuacja jest nowa zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Zobacz, jakie są najczęstsze problemy pierwszoklasisty i jak je rozwiązać.
Dziecko w szkole: moje dziecko nie chce chodzić do szkoły
Chociaż kilkulatek nie powinien mieć już większego problemu z pozostawieniem bez mamy czy taty to nadal może odczuwać dyskomfort jeśli długo przebywa poza domem. Spędzenie kilku godzin w szkole może być dla niego stresujące. Stres ten wynika zazwyczaj ze zmian, które nagle zaszły w jego życiu. Nowa pani, klasa, nowe twarze i o wiele więcej dzieci niż w przedszkolu to elementy, które mogą potęgować jego niechęć do szkoły. Niepokoje dziecka często wynikają również ze wzrostu wymagań wobec niego. Szkoła jest miejscem gdzie musi się koncentrować i uczyć, a nie tylko jak do tej pory bawić.
W tej sytuacji najlepszym wyjściem jest rozmowa z wychowawczynią i poprosić ją o pomoc. Warto również nagradzać dziecko za wszelką aktywność wykazywaną w szkole. Dobrym pomysłem jest uzgodnienia z placówką krótszego czasu przebywania dziecka w niej, dzięki temu będzie ono mogło przyzwyczaić się do nowej sytuacji.
Dziecko w szkole: moje dziecko nie słucha nauczyciela
Niektóre dzieci muszą dopiero nabyć umiejętności słuchania oraz rozumienia poleceń. Ich braku wynika częsty problem polegający na nie słuchaniu nauczyciela i nie wykonywaniu jego poleceń. W wypracowaniu u dzieci umiejętności słuchania dużą rolę odgrywają rodzice. Stosowane metody nauki powinny również być wdrażane przez nauczyciela w szkole. Warto więc poinformować belfra o takich problemach dziecka i wspólnie uzgodnić jak sobie z nimi radzić. A jak nauczyć dziecko słuchać?
– Używaj tonu głosu, który jest zdecydowany, ale przyjazny,
– Unikaj częstego powtarzania poleceń,
– Nie stosuj niejasnych sformułowań,
– Mów o konsekwencjach nie wykonania polecenia
– Upewnij się, że dziecko patrzy na ciebie kiedy do niego mówisz,
– Proś o powtórzenie przekonanych komunikatów,
– Nagradzaj za wykonanie polecenia.
Dziecko w szkole: moje dziecko nie chce pisać
Pierwsza klasa to czas kiedy dziecko ma za zadanie zdobyć podstawowe umiejętności. Rozpoczyna naukę czytania, pisania i liczenia. Wiele dzieci ma z tym problem. Ujawniają się one szczególnie podczas nauki pisania. Często już po paru minutach wywołuje ona ból ręki. Wynika to z tego, że mięśnie i kości nie są dostatecznie ukształtowane. Aby pomóc dziecku warto ćwiczyć z nim koordynację wzrokowo-ruchową oraz funkcje motoryczne ręki. Dobry pomysłem jest zachęcanie dziecka do rysowania, malowania, łączenia kropek czy szlaczków. Należy też zbadać o odpowiednią postawę dziecka przy pisaniu.
Dziecko w szkole: moje dziecko jest zmęczone
Nowa sytuacja i większe wymagania sprawiają, że w pierwszych miesiącach szkoły dziecko może odczuwać duże zmęczenie. Wpływa na to większa ilość zajęć oraz zadania domowe, z którymi dziecko spotyka się po raz pierwszy w swoim życiu. Twoim zadaniem jako rodzica jest upewnienie się, że w szkole faktycznie nie zadają za dużo. Większość pedagogów uważa, że pierwszoklasista powinien poświęcić na samodzielną naukę od 10 do 15 minut dziennie. Nie mniej jednak miej na względzie, że trudniejsze partie materiału mogą wymagać dłuższych ćwiczeń.