Konflikty między rodzeństwem mogą przybierać różne formy i występować z różną częstotliwością oraz nasileniem. Niekiedy są stałym elementem codzienności, w innych domach wybuchają i gasną nagle. Bez względu jak przebiegają konflikty między rodzeństwem były, są i będą. W ich obliczu rodzice muszą sobie jakoś radzić w roli sędziego, rozjemcy i negocjatora. Zobacz jak podejść do konfliktów między twoimi dziećmi.
Czego uczą konflikty?
Chociaż żaden konflikt to nic dobrego to stają się na kłótnie pomiędzy swoimi dziś spojrzeć nieco inaczej. Dzięki nim twoje pociechy uczą się jak radzić sobie z rywalizacją, konstruktywnie rozwiązywać spory, dochodzić do kompromisu i współpracować. Nie oznacza to jednak, że na walki pomiędzy rodzeństwem należy przymkną oko i zignorować je.
Skąd te konflikty?
Przyczyny dziecięcych kłótni zazwyczaj są błahe i nie pozorne. Teraz kłócą się o klocki, jutro pewnie wojna będzie o lalką, a pojutrze o to jaką bajkę przeczytasz na dobranoc. Jeśli jednak dzieci walczą ze sobą często i zażarcie musisz zastanowić się czy przyczyny nie są głębsze i poważniejsze. Być może kłótnie wynikają z tego, e jedno z dzieci jest zestresowane lub ma problemy w szkole. Przyczyną częstych konfliktów może być także sytuacja wewnątrz rodzinna. Jedno z dzieci czuje się niesprawiedliwe traktowanie, pomijane czy ignorowane. W przypadku takich symptomów reaguj od razu. Takie przyczyny nie są normalne i mogą przerodzić się w poważne problemy.
Jak sobie radzić z konfliktami pomiędzy rodzeństwem?
Spory między rodzeństwem są czymś normalnym. Jednak staraj się wprowadzić zasady i w ten obszar życia. Przede wszystkim wymagaj żeby nawet podczas ostrzejszej wymiany zdań dzieci podchodziły do siebie z szacunkiem i taktowały druga osobę, tak jak same chciałby by być. Zachęcaj do wysłuchania drugiej strony u kulturalnej wymiany zdań. Absolutnie nie gódź się na obrażanie, stosowanie wyzwisk, bicie i robienie sobie na złość. Do konfliktów nie podchodź szablonowo oraz sztampowa. Zanim powiesz ustąp, bo jesteś starszy ugryźć się w język. Staraj się elastycznie podejść do problemu i nie traktuj każdego tak samo (pamiętaj, że każde z twoich dzieci jest różne). Nie zapomnij także, że sprawiedliwość nie zawsze oznacza każdemu po równo.
Dziecko i jego emocje
Podczas konfliktu twoje dzieci działają pod wpływem emocji. Nie zawsze mogą od razu się uspokoić i przeprosić. Czasem potrzebują czasu żeby się wypłakać i wygadać. Nie broń im tego – werbalizacja złości jest potrzebna każdemu. Jej kumulowanie sprawi, że dziecko będzie wyzywać się i zamykać w sobie.
Kiedy reagować na konflikty między rodzeństwem?
Na pytanie kiedy wkroczyć pomiędzy kłócące się rodzeństwo nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Niekiedy lepiej jest jeśli dzieci same rozwiążą problem. Bezwzględnie powinnaś jednak interweniować kiedy spór sięgnie zenitu, w ruch pójdą pieści, wyzwiska i ostre słowa.
Jak rozwiązywać konflikty między rodzeństwem?
Jeżeli chcesz rozwiązać konflikt między rodzeństwem pamiętaj, że musisz być obiektywna. Wysłuchaj każdej ze stron, poznaj argumenty i przebieg wydarzeń. Porozmawiaj o odczuciach i staraj się dotrzeć do sedna problemu (może on leżeć o wiele głębiej niż zepsuty rysunek). Pamiętaj, że ”wydanie wyroku” nie kończy sprawy. Zachęć dzieci do porozumienia i zrozumienia racji drugiej strony. Dzięki temu w przyszłości będą miały większą wprawę w dochodzeniu do kompromisu samodzielnie. nie zapominaj też o konsekwencjach. Jeżeli jedno z dzieci faktycznie przekracza granice powinni je ponieść. Wytłumacz dziecku czemu musi ponieść karę oraz dlaczego nie powinno kłócić się z bratem lub siostra.