Pierwszy trening
Zastanawiasz się jeszcze czy treningi Aikido są dla Ciebie?
Są to naturalne wątpliwości, szczególnie kiedy są to rzeczy, których nigdy wcześniej nie robiliśmy. Nie wiemy jak sobie poradzimy. Budujemy sobie wyobrażenia na podstawie filmów, być może pokazów lub innych wiadomości, ale najważniejsze jest to jakie Ty jesteś w stanie mieć pozytywne doświadczenie. Nigdy nie będziesz wiedział dopóki sam nie sprawdzisz. Aikido nie poznaje się poprzez czytanie czy oglądanie, ale jedyny właściwy sposób to jest „dotknięcie” treningu i poczucie za pomocą doświadczenia. Pamiętaj jednak, że ważny jest pierwszy krok. Każdy nawet najlepszy Aikidoka zaczynał właśnie od tego pierwszego kroku i doszedł tam gdzie jest. Wcześniej czy później Ty też możesz osiągnąć wiele, ale wymaga to na początek tego właśnie pierwszego kroku.
Pierwsze dwa treningi – próbne – traktujemy niezobowiązująco. Decyzję o zapisaniu się na zajęcia można podjąć po tych dwóch treningach. To najlepszy sposób aby spróbować, sprawdzić i uzyskać odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytania. Oczywiście nie można po dwóch treningach stwierdzić, że poznało sie juz wszystkie aspekty Aikido, ale w jakimś stopniu można być zachęconym do dalszych treningów. Dobrze jest wówczas powiedzieć sobie potrenuję rok, dwa lata czy trzy i wtedy zobaczę. W każdym bądź razie i tak wiele zyskasz bo dbanie o własne zdrowie jest bardzo ważne.
Jak się przygotować na pierwszy trening?
Nie wymagamy żadnych przygotowań kondycyjnych, technicznych, ani związanych z wiedzą. Możesz zacząć niezależnie od stanu swojej kondycji. Jeśli chorujesz na cokolwiek związanego z Twoim zdrowiem skonsultuj to ze swoim lekarzem i powiedz o tym prowadzącemu zajęcia.
Ćwiczymy na bosaka na początek w luźnym stroju dresowym najlepiej zakryte kolana i łokcie. Później zakupisz sobie keikogi – tradycyjny strój do ćwiczeń sztuk walk.
Ważne
Aikido trenujemy dla samego siebie. Każdy ma różne cele. Jedni bo chcą poprawić kondycję inni zadbać o sylwetkę, jeszcze inni bo chcą nauczyć się samoobrony, dyscypliny wewnętrznej, albo po prostu dlatego, że chcemy mieć więcej przyjaciół poznawać kulturę Japonii, rozwijać się lub jeszcze inne. Wszystkie powody są bardzo istotne i dlatego na treningach Aikido oprócz tego, że zachęca się do zwiększonej aktywności, większego wysiłku, ważne też jest dobre samopoczucie i dostosowanie wysiłku do swojego poziomu. Nie forsuj się na zajęciach nawet jeśli widzisz, że ktoś sobie radzi lepiej lub gorzej. Ty trenujesz dla siebie i nie jest ważne, że czegoś możesz nie umieć. Łatwo jest doznać kontuzji lub przeciążenia, a efekty przychodzą z czasem, a nie przyjdą jeśli przerwiesz już na początku. Im dłużej trenujesz tym większe efekty.