Wielu rodziców ma wrażenie, że ich dzieci niekiedy chcą im zrobić na złość i są niegrzeczne. Tymczasem dzieci kochają rodziców i w gruncie rzeczy chcą postępować tak, aby byli z nich dumni oraz zadowoleni. Skąd więc biorą się niegrzeczne zachowania dziecka? I czy faktycznie są one niegrzeczne?
Wszystko zależy od wieku
Kryteria postrzegania konkretnych zachowań zmieniają się w miarę rozwoju dziecka. Dzieje się tak dlatego, że wraz z jego rozwojem wzrasta zdolność do kierowania własnym postępowaniem i kontrolowania negatywnych emocji. Roczne dziecko, które przewraca talerz z jedzeniem nie jest niegrzeczne, ale jeśli zrobi to czterolatek to już taki jest. Wynika to z tego, że czteroletnie dziecko powinno znać i przestrzegać podstawowych zasad. Warto jednak zaznaczyć, że może on ich przestrzegać tylko wtedy kiedy je zna i został nauczone postępować zgodnie z nimi. Jeśli więc nie mówisz dzień dobry mijanym sąsiadom nie wymagaj tego od swojego dziecka.
Wiele zależy od okoliczności
Postrzeganie zachowań dziecka zależy również od okoliczności. Mają one niebagatelny wpływ na ocenę. To co wypada na plaży, nie wypada np. w przedszkolu. Zachowania, które akceptowane są w domu, nie zawsze mogą być dobrze postrzegane na przyjęciu u cioci. Małe dzieci nie rozumieją tych zależności, stąd też może wynikać to, że zachowują się nieodpowiednio do sytuacji.
Bo inni tak robią
Dziecko uczy się i zdobywa kompetencje poprzez obserwację. Naturalne jest, że obserwuje tych, którzy są mu najbliżsi, a więc rodziców. Wiele zachowań, które ty postrzegasz jako niegrzecznych wynika właśnie z tego, że dziecko cię naśladuje. Czytasz gazetę jedząc obiad? Przerywasz komuś w pół zdania? Dziecko uważa, że to jest zachowanie akceptowalne społecznie, dlatego też się tak zachowuje.
Niuanse towarzyskie
Cztero, pięcio a nawet sześciolatki nie są świadome wszystkich niuansów towarzyskich. Stąd mogą wynikach ich gafy, które ty interpretujesz jako niegrzeczne zachowania. Jedynym rozsądnym zachowaniem jest w tej sytuacji uczenie zachowań akceptowanych społecznie i powtarzanie co wolno, a czego nie wolno w towarzystwie. Pamiętaj też, że od dziecka trzeba wymagać tyle ile może ono dać, nigdy nie więcej. Reguły, które chcesz żeby stosowało muszą być jasne i klarowne. Nie powinno być ich także za dużo. Pamiętaj, że minie sporo czasu, aby stały się one nawykiem, do tego czasu musisz mu o nich przypominać.
Sposoby na towarzyskiej gafy
Jeśli twoje dziecko często stroi fochy w towarzystwie postaraj się znaleźć sposób na wyeliminowanie takich sytuacji. Pierwszym krokiem jest analiza, która pomoże ci odnaleźć przyczynę nieznośnego zachowania. Być może dziecko nudzi się gdy musi siedzieć długo za stołem, albo denerwuje się kiedy długo nie zwracasz na niego uwagi, rozmawiając z inną osobą? Jeżeli tak jest, postaraj się w tych stresujących dla niego sytuacjach okazać mu wsparcie i obdarzyć uwagą.
Kolejną złotą radą na towarzyskie gaf twojego malucha jest nauka przez obserwację. Dziecko uczy się znacznie więcej z tego, co widzi niż z tego co mu się mówi. Dlatego warto sprawdzić czy sama przestrzegasz zasad, które chcesz wpoić dziecku. Kiedy zauważysz, że popełniasz błąd przyznaj się do niego i przeproś, dzięki temu twoje dziecko będzie wiedzieć, że tak nie należy postępować.