Masz pytania? Zadzwoń! +48 795 649 731

Każdy rodzic, w którymś momencie staje przed pytaniem jak poradzić sobie z niegrzecznym zachowaniem dziecka. Zastanawia się jak dotrzeć do dziecka, które nie słucha i nie chce wykonywać naszych poleceń. Poznaj 6 sposobów na niegrzeczne zachowanie twojego syna lub córki. 

Niegrzeczne zachowanie dziecka potrafi wytrącić z równowagi niejednego rodzica. Szukając sposobów na posłuszeństwo swojej pociechy warto odwołać się do tych metod, które stawiają na cierpliwość i konsekwencję, natomiast unikać tych związanych z klapsami i krzykami.

Dawaj dobry przykład

Nie ma chyba rodzica, który choć raz nie narzekałby na niewłaściwe zachowanie swojego dziecka. Wielu z tych narzekających nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że część niegrzecznych zachowań dziecka wynika z przykładu jaki dają rodzice. Młody człowiek obserwuje zachowania dorosłych i ich powiela. Jeśli więc oczekujesz, że twoja pociecha nie będzie krzyczeć czy przeklinać dawaj mu przykład. Zasady, które wprowadzisz muszą obowiązywać wszystkie, czyli i ciebie i dziecko.

Komunikuj się

Dziecko w to istota, która wszystkiego trzeba uczyć od początku. Nie zawsze wiedzą one, że postępują niewłaściwie. Zadaniem rodzica jest powiedzenie dziecku co robi źle i dlaczego nie powinien tak postępować. Szczególnie ważny jest ten drugi element, zrozumienie dlaczego nie wolno pozwoli mu na zracjonalizowanie jego postępowania. W komunikacji z niegrzecznym dzieckiem ważny jest sposób rozmowy. Nie powinno się w jej trakcie zadawać pytań retorycznych oraz takich, na które maluch nie zna odpowiedzi. Natomiast należy mówić zwięźle, jasno i klarownie. Pamiętaj też, że takie rozmowy dobrze jest przeprowadzać na spokojnie bez zbędnych emocji (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ).

Postaw na konsekwencje

Bycie konsekwentnym i stanowczym wobec własnej pociechy nie jest łatwe, jednak jest to podstawowym element radzenia sobie z małym uparciuchem. Dziecko powinno wiedzieć, kto ustala reguły i jaka kara grozi za ich łamanie. Pamiętaj, że w przestrzeganiu zasad należy być konsekwentnym. Powinny obowiązywać zawsze, bez wyjątku. Jeśli raz postąpisz niekonsekwentnie i z zniesiesz np. szlaban na bajkę za nieposprzątanie zabawkę twoja pociecha będzie wiedzieć, ze krzykiem i histerią może na tobie wymusić odstąpienie od ustalonych reguł.

Pozwól podejmować samodzielne decyzje

Zasada, że dzieci i ryby głosu nie mają bardzo rzadko sprawdza się w praktyce. Mały człowiek pozbawiony decydowania o sobie samym staje się roszczeniowy i sfrustrowany. Pozwól więc dziecku podejmować samodzielne decyzje w takim zakresie jaki jest on możliwy w jego wieku. Wiele sytuacji kiedy twoje dziecko jest niegrzeczne wynika z błahostek, takich jak np. ta, że każesz córce ubrać różową spódniczkę zamiast czerwonej.

Nagradzaj dobre zachowania

Nikt nie lubi być wyłącznie upomniany. Nie tylko obniża to poczucie własnej wartości, ale i rodzi zdenerwowanie i chęć zrobienie na złość. Dlatego jeśli twoja pociecha ma skłonności do niegrzecznych zachowań staraj się jak najczęściej podkreślać, te sytuacje, w których zachowuje się prawidłowo. Chwal i nagradzaj je za to, a także mów dlaczego jesteś z niego dumna. Pozytywne komunikaty na niesforne dzieci działają o wiele lepiej niż nagany i kary.