Masz pytania? Zadzwoń!

Mistrzowie

Mistrzowie aikido to aikidocy, który posiadają stopień mistrzowski dan. Tytuł ten przysługuje nie tylko tym osobom, które opanowały technikę aikido, ale i mają znaczący wpływ na wyniki w nauczaniu i propagowaniu aikido.
Zapraszamy do poznania sylwetek mistrzów aikido. Nasza lista obejmuje aikidoków z tytułem co najmniej 6 dana. A jeśli i wy chcecie osiągnąć takie wyniki zapraszamy na regularne treningi aikido w naszym klubie.

Mistrzowie aikido 

Kissomaru UESHIBA (1921-1999) – syn twórcy aikido

Kissomaru UESHIBA
fot. aikidojournal.com, wikipedia

Kissomaru był trzecim synem Morihei Ueshiby, twórcy współczesnego aikido. Był absolwentem Uniwersytetu Waseda. uczelnie ukonczył w 1946 roku. Dwa lata później został dyrektorem Centralnej Szkoły Aikido (tzw. Hombu Dojo), a od 1967 roku piastował urząd Prezydenta największej organizacji aikido w świecie – Aikikai. Po śmierci ojca Morihei Ueshiba w 1969 r., przejął sukcesje w ruchu aikido. Przez całe swoje życie Kissomaru popularyzował aikido na całym świecie. Był inicjatorem tzw. międzynarodowych staży aikido. Za swoje zasługi na rzecz szerzenia japońskiej kultury został odznaczony międzynarodowym odznaczeniem, tzw. Medalem Błękitnej Księgi.

Koichi TOHEI (1920-2011) – 10 dan aikido

Koichi TOHEI
fot. pinterest, blog.aikidojournal.com

Koichi Tohei urodził się w. w prefekturze Tochigi w 1920 roku. Tam też dorastał. jako dziecko był słaby i chorowity, dużo czasu spędzał pod opieką lekarzy. Swoją przygodę ze sztukami walki zaczął od treningów judo. To one według jego ojca, 4 dana judo, miały poprawić zdrowie małego Koichi. Pierwsze treningi judo rozpoczął w wieku 12 lat, aby już 3 lata później otrzymał czarny pas. W czasie intensywnych treningów 16-letni Koichi nabawił się zapalenia opłucnej. W konsekwencji musiał nie tylko opuścić szkołę, ale i zrezygnować z ćwiczeń. W czasie swojej choroby zaczął zastanawiać się nad swoją sprawnością fizyczną i możliwościami ciała oraz ducha. Chcąc wzmocnić ducha zaczął praktykować zen. Jednak zarówno zen, jak i pozostałe stosowane praktyki nadal nie pozwalały mu uzyskać przewagi na większym i cięższym przeciwnikiem. To właśnie w czasie tych rozważań i poszukiwań własnej drogi Koichi Tohei usłyszał o aikido. Z Ueshibie spotkał się w czasie jednego z pokazów. Od tego czasu rozpoczął regularne treningi aikido. W 1968 roku otrzymał najwyższy 10 stopień dan oraz był głównym instruktorem Centralnego Dojo Aikido w Tokio. W aikido Tohei kładł główny nacisk na siłę ki, a także poświęcał dużo czasu koncentracji oraz oddychaniu. Był założycielem Międzynarodowego Stowarzyszenia Ki. Działał głównie w Japonii i USA.

Gozo SHIODA (1915 – 1994) – 9 dan aikido

Gozo SHIODA
fot. aikidojournal.com

Swoje pierwsze kroki w aikido stawiał pod czujnym okiem O’Senseia Ueshiby. Treningi trwały od 1933 roku przez 8 lat. W ich trakcie zyskał miano jednego z najwybitniejszych uczniów. Potwierdził to miano otwierając własną szkołę aikido tzn. Yoshinkan. Powstała ona w 1955 roku. Oprócz własnej szkoły Shioda współpracował z tokijską policją, Uniwersytetem Sophia, Meiji Gakuin oraz Takushoku. Wszędzie tam szerzy wiedzę o aikido. Stopień 10 dana aikido uzyskał 1984 roku. Gozo Shioda to także autor podręczników aikido. Napisał m.in. Dynamic Aikido i How to Enjoy Aikido, stworzył także wielu filmów instruktażowych.

Morihiro SAITO (1928 – 2002) – 9 dan aikido

Morihiro SAITO
fot. aikidojournal.com

Pierwsze kroki aikido stawiał jako uczeń Morihei Ueshiby. Treningi rozpoczął w lipcu 1946 roku. Od początku cechowałą go sumienna i ciezka praca całkowite poświęcenie filozofii aikido. W 1959 roku został instruktorem w głównym dojo aikido w Tokio. Skupiał wokół siebie młodych adeptów sztuk walki, których fascynował jego charakter oraz entuzjazm. Po śmierci swojego mistrza został głównym instruktorem tzw. Ibaraki Dojo w Tokio. Razem ze swoją żoną opiekował się świątynią aikido, poświęconą mistrzowi M.Ueshibie znajdującą się w pobliżu Ibaraki Dojo. Oprócz tego regularnie współpracował z japońskimi uniwersytetami. Jego zajęcia odbywa się na uczelnia w .Kanagawie, Ibaraki, Iwate oraz w japońskiej szkole samoobrony. W 1985 roku Sauto rozszerzył swoją działalność na Europę. Staże aikido prowadził w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Francji oraz Włoszech. Jest także autorem Traditional Aikido oraz wydawcą dużej ilości instruktażowych filmów video. Saito uchodzi też za jednego z najwybitniejszych specjalistów w posługiwaniu się jo i bokenem.

KOBAYASHI YASUO (1936 -) – 8 dan aikido

KOBAYASHI YASUO
fot. aikidosangenkai.org, holjutai.fi

Kobayashi Yasuo urodził się 1936 roku w Tokio. Aktualnie posiada stopień 8 dana aikido. w 1969 roku założył własne dojo w Kodaira. Odpowiada także za kluby aikido na Meiji University, Saitama University oraz tokijskim Uniwersytecie Ekonomii. regularnie prowadzi zajęcia zagranicą, m.in. na Tajwanie, w Finlandii, Szwecji, Kanadzie, Brazylii oraz Niemczech. Stoi na czele grupy ponad 80 dojo głównie w aglomeracji Tokio i jest dyrektorem Saitama Federacji Aikido. Jest również laureatem nagrody organizacji z Nihon Budo Kyogikai w 1987 roku. Został również odznaczony medalem przez rząd brazylijski w 1988 roku.

Shoji Nishio (1927-2005) – 8 dan aikido

Shoji Nishio
fot. sakuraaikikai.com, members.aikidojournal.com

Shoji Nishio urodził się w 1927 roku w prefekturze Aomori w Japonii. Pierwsze kroki w sztukach walki stawiał w judo, karate, iaido i jodo. Dopiero w latach 50. XX wieku zainteresował się aikido, które od tego czasu stało się główną dziedziną jego aktywności. Doświadczenie i wiedza wyniesiona z różnych stylów sztuk walki zaowocował stworzeniem własnego, niepowtarzalnego sposobu walki aikido. Znany jest on jako Aikido Nishio i jest przedmiotem studiów w Renshin. Podkreśla on wagę atermi, które jest rozumiane jako uderzenie mające zastopować energię napastnika i umożliwić jego neutralizację. Styl ten skupia się na skuteczności. Obejmuje piętnaście form (kata) laido stworzonych dla lepszego rozumienia ruchów aikido i wykorzystaniu tajników walki bez miecza. Aikido, jak i swój indywidualny styl walki Nishio popularyzował w Skandynawii, Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.

IGARASHI KAZUO (1946 -) – 7 dan aikido

IGARASHI KAZUO
fot. allevents.in, seitokai–aikido.fi

Igarashi Kazudo treningi aikido rozpoczął w Meiji University Aikido Club w 1964 roku w ramach Yasuo Kobayashi. Sztuki aikido naucza w Finlandii i Szwecji. Prowadzi również treningi na Tajwanie, w Kanadzie i Danii. W 1983 założył Aikido Hashimo Dojo w Hashimoto. Obecnie bardzo uznany nauczyciel AIKIDO, a także KATORI. Wprowadził do nauki AIKIDO wiele ćwiczeń, które jak sam określa są podstawą technik i powinny uzupełniać trening właściwy. Ćwiczenie te są oparte na relaksie i dogłębnym poznawaniu biomechaniki ciała.

Steven SEAGAL (1952 -) – 7 dan aikido

Steven SEAGAL
fot. YouTube

Steven Seagal urodził się w 1952 roku w Detroit. Był żywym i ruchliwym dzieckiem. Aikido miało być sposobem na rozładowanie energii młodego Stevena. Na treningi zaczął uczęszczać w wieku 9 lat. Z natury uparty i dążący do perfekcji szybko przeciął swoich mistrzów i w wieku 17 lat wyjechał do Japonii. W kraju Kwitnącej Wiśni spędził 15 lat, doskonaląc swoją technikę i umiejętności aikidoki. Oprócz aikido po mistrzowsku opanował również kendo, karate i judo. Trenował także kung-fu i tai-chi. Swojego pierwszego dana w aikido otrzymał w 1972 roku z rąk samego Koichi Tohei. Swoją wiedzę i umiejętności wykorzystał zakładając własną szkołę, a potem zniknął. Legendy mówią, że kolejne lata spędził na usługach CIA. Następnie wrócił do USA, gdzie w Mieście Aniołów założył kolejną akademię sztuk walki. Kształciły się w niej takie sławy jak Sean Connery, Chuck Norris i Jemes Mason. Do przemysłu filmowego trafił jednak dzięki Michaelowi Ovitzoi, który przestawiał go właścicielowi wytwórni Warner Brothers.

Shihan Fumio Toyoda (1947-2001) – 6 dan aikido

Shihan Fumio Toyoda
fot. aaa-aikido.com

Shihan Fumio Toyoda urodził się 8 listopada 1947 roku w Japonii. Przed ukończeniem 10 roku życia zaczął studiować Aikido w Chyushinkan Dojo w prefekturze Tochigi, Japonia. 1 dan otrzymał w wieku 17 lat. Wtedy też rozpoczął treningi w słynnym Ichi Kukai Dojo w Tokio, gdzie spędził przeszło 3 lata. Oprócz aikido doskonalił się tam również w misogi oraz zen. Po ukończeniu Wydziału Prawa Senshu University Shihan Toyoda żył jako uchideshi w Aikido World Headquarters (Aikikai Hombu Dojo), gdzie rozpoczął karierę profesjonalnego instruktora Aikido. jednocześnie Toyoda nauczał już w 11 dojo, w tym również w tych mieszczących się na czołowych japońskich uniwersytetach. W roku 1971 objął funkcję Chief Instructor Shin Shin Toitsu Aikido Koichi Tohei (10 dan). Toyoda działał nie tylko w Japonii, seminaria i demonstracje prowadził w Korei Południowej i na Hawajach. W kolejnych latach swojej działalności nauczał też w Kanadzie i USA, zakładając Chicago Ki-Aikido Society. Instytucja ta przekształciła się w Kwaterę Główną Aikido Association of America, a następnie Aikido Association International.