Morihei Ueshiba to twórca aikido, a także praktyk i teoretyk sztuk walki. Często określany jako ō-sensei. Zapraszamy do poznania historii życia Morihei Ueshiba.
fot. pinterest
Dzieciństwo Morihei Ueshiba
Twórca aikido urodził się 14 grudnia 1883 roku w japońskiej wiosce Tanabe (wyspa Honsiu). Był czwartym dzieckiem prominentnego członka władz wioski. Od początku przejawiał duże zainteresowanie studiami religijnymi i filozoficznymi. Pierwsze treningi sztuk walki odbywają pod okiem ojca Yoroku, który specjalizował się w sekretnym stylu Aiai-ryu.
Edukacja i kariera zawodowa
Od 1890 roku rozpoczęła się oficjalna edukacja Morihei Ueshiba. Zaczął on uczęszczać do szkoły religijnej Jizodera, gdzie uczył się pisania, czytania, studiował konfucjanizm i buddyzm Shingon. To tam poznał cudowne opowieści przekazywane przez buddyjskiego świętego Kobo Daishi. Ich wpływ doprowadził do snów, które zaczęły budzić niepokój jego ojca. Receptą na te sny miała być aktywność fizyczna. Młody Morihei zaczął uczęszczać na sumo i pływanie.
Po zakończeniu edukacji rozpoczął on karierę urzędniczą. Zrezygnował z niej w 1902 roku na znak protestu przeciwko nowym podatkom nakładanym na rybaków i rolników. Po zakończeniu kariery wyjechał do Tokio, gdzie otworzył sklep z materiałami piśmienniczymi. Wtedy też rozpoczął treningi Kito ryu jujutsu oraz walki mieczem. Jego pobyt w Tokio przerwała choroba beri-beri. Zmusiła go ona do powrotu do rodzinnej wioski. Ożenił się tam z Hatsu Itokawa.
W czasie wojny japońsko – rosyjskiej (1903-1907) służył w piechocie. W czasie służby oznaczył się wytrzymałością i opornością. Dzięki temu awansowano go do stopnia sierżanta. W tym czasie uzyskał prawo do nauczania walki mieczem. Po powrocie nie zaprzestał nauki sztuk walki – tym razem w szkole Gotha Yagyu-ryu. 3 lata po zakończeniu wojny Ueshiba z grupą osiemdziesięciu ochotników wyjechał na Hokkaido. Zajmował się tam uprawa roli.
Spotkanie z mistrzem Sokaku Takedą
W 1915 roku Morihei Ueshiba spotkał się ze sławnym mistrzem daito-ryu aiki-ju-jutsu Sokaku Takedą. Sokaku zamieszkał w domu Morihei. W zamian za naukę Morihei musiał go żywić, kąpać, usługiwać mu, a ponadto płacić jednego jena za każdą wyuczoną technikę. Nauka u Takedy była bardzo ciężka. Nauka trwała 100 dni, w tym czasie Takeda zaznajomił swojego ucznia z około 500 technikami. Edukacja zakończyła się uzyskaniem certyfikatu ukończenia szkoły Daito-ryu. Nauki pobierane u mistrza Takeda miały duży wpływ na kształt aikido.
Jak Morihei Ueshiba stworzył aikido?
W 1919 roku Morihei Ueshiba opuścił Hokkaido, spowodowane to było ciężką chorobą jego ojca oraz pożarem, który wybuchł w Shirataki. W tym czasie spotkał Deguchi Onisaburo. Był on wyznawcą religii Omoto i twórcą filozoficznej doktryny, której ideałem był świat harmonii, miłości do człowieka, pokoju i dobroci. Morihei Ueshiba zachwycony jego filozofia osiedlił się w jego sąsiedztwie. w 120 roku otworzył pierwsze dojo sztuk walki w swoim dom. Nauczał w nim stworzonego przez siebie stylu Ueshiba-ryu aiki-ju-jutsu. Jego uczniami byli przede wszystkim wyznawcy Omoto kyo oraz oficerowie marynarki. Dojo z biegiem lat rozwijało się, a sam Morihei Ueshiba odcinał się od starych sztuk wojennych, tworząc Akijujitsu. Swoja sztukę doskonalił i wprowadzał do niej nowe elementy czerpiąc inspirację m.in. z podróży po Mongolii i Mandżurii.
Narodziny aikido
Narodziny aikido to pojedynek pomiędzy pomiędzy O`Sensei a oficerem marynarki, mistrzem kendo. W jego trakcie pokazano całe piękno tej sztuki walki – Ueshiba potrafił przewidzieć i udaremnić każdy następny ruch przeciwnika. Przebieg pojedynku sprawił, że O`Sense po walce przeżył satori – oświecenie – odkrył zasadę zwycięstwa bez walki.
Z czasem sztuka walki stworzona przez Morihei Ueshiba stała się coraz popularniejsza. Na treningi przychodziło coraz więcej osób, a sam Morihei Ueshiba stał się nauczycielem. Przekazywał on swoim ucznia filozofię mówiącą, że w budo chodzi o pracę nad sobą, a nie doskonalenie się w walce. Filozofia to jest podstawa aikido do dnia dzisiejszego.
Dojo Aikido
W Tokio w 12 roku powstało pierwsze dojo aikido. Jego uczniami byli oficerowie uniwersyteccy, mistrzowie judo oraz służba cesarza. W kolejnych latach treningi aikido były prowadzona w coraz większej ilości ośrodków. Wszystkie one były wizytowane przez Morihei Ueshiba. Rozwój tej sztuki walki zatrzymał się wraz z wybuchem II wojny światowej. Wielu uczniów powołano do wojska, a sam Morihei Ueshiba wyjechał na wieś. Tam intensywnie pracował, doskonaląc aikido i nadając mu ostateczny kształt. Wtedy też powstała sama nazwa aikido. Lata powojenne to czas, kiedy treningi aiko było zakazane. Mimo wszystko O`Sense nigdy nie przestał rozwijać swojej filozofii.
Testament Morihei Ueshiba
Morihei Ueshiba zmarł wczesnym rankiem 26 kwietnia 1969 roku. Schedę po nim przejął najmłodszy z synów Kisshomaru. Objął on m.in. funkcję przewodniczącego Aikkai.