Brak pewności siebie u dziecka utrudnia mu współżycie z rówieśnikami i nawiązywanie przyjacielskich kontaktów. Wycofane, nieśmiałe dziecko może przejawiać problemy zarówno w grupie rówieśniczej, jak i w szkole, z nauka Warto jednak pamiętaj, że dziecko uczy się pewności siebie trakcie procesu wychowawczego. Poznaj 5 sposobów na to jak nauczyć dziecko wiary w siebie.
Czym jest pewność siebie?
Poznanie własnej wartości to opinia jaką mamy na swój temat. Pewność siebie to odpowiedź na pytanie o to jak się czuje oraz kim jestem. wysoka samoocena, a zatem wiara w siebie pozwala osiągnąć samoakceptację. oznacza ona, że człowiek bez większych przeszkód może funkcjonować w społeczeństwie, posiada pozytywne nastawienie do świata i ludzi oraz cierpi z powodu krzywd i win. Jednym słowem pewność to dobre samopoczucie, które wpływa na naszą zdolność osiągania sukcesów.
Pewność siebie u dzieci
Poczucie siebie kształtuje się we wczesnym dzieciństwie, dlatego na to co myślimy o sobie największy wpływ mają rodzice – to co o nas myślą i to jak na nas patrzą. Wielu rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy i wychodzi z założenia, że nieśmiałość i brak ciekawości dziecka wynika z jego charakteru. Tak jednak nie jest. Takie symptomy mogą być przyczyną braku pewności siebie. O to, aby dziecko wyrosło na spokojnego, otwartego oraz pewnego siebie człowieka trzeba należy zadbać od początku procesu wychowawczego.
Budować wiarę i zaufanie
Naturalnym odruchem każdego rodzica jest chęć chronienia dziecka, dlatego zbyt często włącza się u nas tzw. odruch opiekuńczy. ostrzegamy nasza pociechę przed zagrożeniami i wyolbrzymiamy je, zamiast pokazywać i uczyć dzieci, jak radzić sobie w konkretnej sytuacji, która ma miejsce tu i teraz. Przedstawiając dziecku świat jako zły i niebezpieczny, określając ludzi jako tych, którzy chcą go tylko skrzywdzić nigdy nie zbuduje się u malucha pewności siebie. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko wierzyło w siebie pokaż mu możliwości jakie stwarza świat, a nie zagrożenia jakie mogą na niego czekać. Skup się na tym jak odróżniać sytuacje niebezpieczne od tych, które mogę być ciekawym przeżyciem.
Okazywać miłość
Żaden człowiek nie jest samotną wyspą. Człowiek potrzebuje drugiej osoby, aby być szczęśliwym i dzielić się radością. Nie inaczej jest z dziećmi. Maluchom należy okazywać miłość i mówić je jak bardzo się je kocha. Rozmowa, przytulanie, wspólne spędzanie czasu, głaska i tarmoszenie – wszystkie te gesty pozwalają dziecku na stawianie czoła nowym wyzwaniom bez obaw i niechęci.
Chwalić, chwalić i jeszcze raz chwalić
Każde dziecko potrzebuje aprobaty ze strony otoczenia. Dzięki niej czuje się pewniej. Dlatego też zadaniem rodziców jest dostrzeganie sukcesów w każdej, nawet najmniejszej aktywności pociechy. Trzeba jednak pamiętać, że chwalić też należy z głową – bezrefleksyjne i automatyczne sypanie pochwałami nie przyniesie nic dobrego. Mądre chwale to nie tylko dostrzeżenie, że dziecko dostało 5 w szkolenie, ale również i dostrzeżenie, że przekroczyło samego siebie, czy też pokonało trudności.
Uczyć na błędach, a nie krytykować
Wytykanie błędów i ciągła krytyka obniża samoocenę każdego człowieka, w tym i dziecka. Chociaż rodzicom często wydaje się, że nie krytykują własnych latorośli to rzeczywistość jej zupełnie inna. Krytyka może przybierać różne formy, nie tylko jawnego wytykania błędów, ale i porównywania czy stawiania poprzeczki za wysoko.
Dlatego też budując pewność siebie dziecka zamiast krytykować uczmy go na błędach. Dziecku, tak jak każdemu z nas zdarza się popełnić lapsusy i przewinienia. Co więcej, dzieciom również trudno się z nimi pogodzić. Zadaniem rodziców jest więc pokazać jak się na nich uczyć i jak traktować je jako część nauki i doświadczenia.
Mieć świadomość ograniczeń
Ani ty, ani twoje dziecko nie jest idealne. Nie oznacza to jednak, że nie jest wyjątkowe. Aby je kochać, chwalić i budować w nim pewność siebie nie musi być mistrzem szafowym czy wybitnym sportowcem. Nie stawiaj więc dziecku porzeczek zbyt wysoko, nie obniżaj ich też zbyt nisko. To od ciebie, bowiem zależy czy dziecko będzie mogło sprawdzić się w nowych sytuacjach i poczuć satysfakcję z sukcesu. Pamiętaj, że poczucie pewności siebie daje sprawdzenie się w coraz to nowych sytuacjach – rozwija się więc z dzieckiem i nie pozwól na stagnację.