Chociaż aikido jest znaną sztuką walki, to niewiele osób wie, na czym ona dokładnie polega oraz jak wyglądają treningi. Szczególnie dużo ciekawości budzą technik i chwyty wykorzystywane podczas zajęć. Wielu rodziców, którzy chcą zapisać swoje pociechy na zajęcia aikido dla dzieci, zastanawiają się, czy nie będą one zbyt niebezpieczne dla najmłodszych. Już na wstępie rozwiewamy wątpliwości: treningi aikido dla dzieci zawsze są dostosowane do wieku i umiejętności ich uczestników. Poznajcie z nami podstawowe techniki w aikido.
Techniki w aikido: podstawowy podział
Techniki w aikido można podzielić na trzy różne kategorie. Są nimi dźwignie, unieruchomienia oraz rzuty. Każda z tych technik posiada nieograniczoną liczbę mechanizmów, a także składa się ze zindywidualizowanych sekwencji ruchu, które mają zapewnić neutralizację przeciwnika. Liczba technik oraz ich kombinacji jest naprawdę bardzo duża, można znaleźć informacje, że sięga setek tysięcy. Istnieje jednak zestaw technik podstawowych, które pojawiają się na treningach niezwykle często oraz stosowane są w każdym dojo.
Techniki w aikido: zawodnicy na macie
W aikido zgodnie z tradycją japońskich sztuk walki ćwiczących określa się jako tori lu nage, czyli osoba, która wykonuje daną technikę oraz uke, która jest osoba, na której technika jest wykonywana. Ważnymi pojęciami są również irimi (wejść), tenkan (obrócić się), omote (z przodu) oraz ura (do tyłu).
Podstawowe techniki w aikido
Jedną z podstawowych technik aikido jest ikkyo, jednocześnie jest ona uznawana za tą z najbardziej efektownych i widowiskowych. Aby ją wykonać, prawa ręka musi prowadzić prawy nadgarstek partnera a lewa dłoń trzymać lewy łokieć.
Kolejna technika, z jaką można spotkać się w aikido, jest nikkyo. Uznawana jest ona za jeden z najsilniejszych chwytów, który może rzucić przeciwnika na kolana. Uruchomienie polega na uwięzieniu nadgarstka i skręceniu go w stronę głowy przeciwnika.
Jeśli chce się wywołać duży ból u partnera, najlepiej zastosować jest sankyo. Technika ta polega na zgięciu ręki w łokciu i podniesieniu ręki. Równie często w dojo wykorzystuje się yonkyo – najbardziej bolesną technikę neutralizacji. Aby ją zastosować, należy wykonać nagły, mocny ucisk na centra nerwowe, które znajdują się w przedramieniu uke. Dużą rolę w tej technice odgrywa unieruchomieniem małego palca oraz nasady palca wskazującego. Do neutralizacji przeciwnika można zastosować także gokyo. Jest ona stosowana szczególnie w pojedynku, w którym występuje broń. W technice tej wykonuje się podchwyt dłoni ukre w taki sposób, aby kontrolować ewentualną broń, jaką może dysponować przeciwnik.
Popularne są również technik: kote gaeshi, czyli skręcony nadgarstek oraz shiho nage (rzut w czterech kierunkach). Dodatkowo na treningach aikido można również spotkać się z technikami: Hiji Kime Osae, Irimi Nage, Sokumen Irimi Nage, Tenchi Nage, Juji Garami czy Aiki Otoshi.
Chcesz poznać techniki w aikido? Sprawdź harmonogram naszych treningów. Czekamy na ciebie z zajęciami dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nowy sezon zaczynamy już od września.