Masz pytania? Zadzwoń!

Dziecko w szkole nabiera nowych umiejętności społecznych. Staje się bardziej samodzielne i niezależne. Budzi się w nim także potrzeba wypowiadania własnego zdania. Chociaż kompetencje te w życiu są bardzo ważne, to w początkowej fazie mogą przysporzyć rodzicom nieco problemu. Nowe zachowania wymagają nowego podejścia. Zobacz jakie problemy mogą czekać rodziców pierwszoklasisty.

Bunt pierwszoklasisty

Wraz z pójściem do szkoły dziecko zyskuje o wiele większą dozę wolności, niż wtedy kiedy było jeszcze przedszkolakiem. Wraz z tą samodzielnością może przyjść bunt.
Pierwszoklasista ośmielony tym, że jest już taki duży i dorosły, chętnie przyjmuje postawę buntowniczą. Nie będzie już tak chętnie godził się na mamine zakazy i nakazy. Może także zacząć podważać część panujących w waszym domu reguł. O tym jak radzić sobie z małym buntownikiem przeczytacie TUTAJ.

Oj ta maruda

Nagłe zwiększenie ilości obowiązków, zajęć dodatkowych oraz konieczność przystosowania się do sztywnego harmonogramu może sprawić, że twoja pociecha stanie się marudna. Zmęczona i niekiedy zagubiona w nowej rzeczywistości może mieć większe skłonności do płaczu, jojczenie i niezadowolenia. O tym sposobach na małego marudę piszemy TUTAJ.

Mamo, bo on/ona mi…

Konflikty między rodzeństwem wybuchały jeszcze przed pójściem twojej pociechy do szkoły. Jednak teraz może się okazać, że kłótnie będą się częstsze lub bardziej intensywne. Wynika to z tego, że pierwszoklasista może czuć się sfrustrowany tym, że jego brat czy siostra mogą się bawić kiedy on odrabia lekcje. Przyczyną walk może być też zmęczenie i chęć odreagowania  szkolnych wrażeń. Sprawdź jak radzić sobie z konfliktami między rodzeństwem TU.

Mogę odrobić lekcje na komputerze?

Pierwszoklasiście znacznie poszerzają się horyzonty. Często to właśnie w szkole po raz pierwszy słyszy o wielu rzeczach i uczy się nowych umiejętności. Dzięki temu twoje dziecko jest wstanie odkryć w sobie nowe zainteresowania. Aby je poszerzać i
zdobywać nową wiedzę musi mieć stworzone do tego odpowiednie warunki i posiadać narzędzia. Tym najprostszym narzędziem w dzisiejszych czasach jest komputer i Internet. Co jednak jeśli dziecko chce za długo przebywać w świetnie on-line i zaniedbuje przy tym kontakty rówieśnicze i aktywność fizyczną? Sprawdź jak z głową pozwolić dziecku korzystać z komputera → Czy dziecko powinno korzystać z komputera?

Zagubione w szkolnej rzeczywistości

Nowa pani, nowa klasa, nowy budynek – te elementy mogą sprawić, że twoja pociecha poczuje się zagubiona w szkolnej rzeczywistości. A stąd już tylko krok do utraty pewności siebie. Obniżenie samooceny może wpłynąć na całokształt szkolnej egzystencji twojego syna czy córki. Sprawdź jak dodać wiary w siebie dziecku. Zestaw 5 praktycznych wskazówek znajdziesz TUTAJ.

Na rodziców pierwszoklasisty czeka wiele pułapek i problemów, z którymi muszą się zmierzyć. Sytuacja jest nowa zarówno dla nich, jak i dla dziecka. Nie ma idealnych scenariuszy i doskonałych rozwiązań. Podjęte przez ciebie metody powinny być dostosowane do charakteru i potrzeb twojej pociechy.