Dzieci marudzą. Płaczą. Jęczą. I czasem są niezadowolone. Mają do tego prawo. Problem pojawia się wtedy gdy ich marudzenie staje się zbyt częste, nigdy im się nic nie podoba i są wiecznie niezadowolone. Takie zachowanie może być oznaką, że twój szkrab nie radzi sobie z emocjami. Poznaj sposoby na dziecięcego marudę.
Sposób na marudę: poproś żeby powiedziało inaczej
Bardzo często jeśli nie zawsze dziecko nie jest świadome, że marudzi, dlatego musisz mu pokazać różnicę pomiędzy jęczącą wypowiedzią, a tą wyrażoną miłym tonem. Poćwiczcie to na różnych przykładach i w różnych sytuacjach. Następnym razem jak dziecko będzie jęczeć i kwiczeć przypomnij mu o ćwiczeniu i poprosić żeby wyraziło swoja prośbę bez jęczenia.
Sposób na marudę: przekonaj dziecko, że marudzenie nie działa
Marudzenia to jeden z dziecięcych sposobów wyrażania frustracji. Marudząc chcą zwrócić uwagę rodziców, dlatego pokaż mu, że nie musi ono marudzić żeby wzbudzić twoje zainteresowanie. Jednocześnie wytłumacz, że marudzenie nie jest środkiem za pomocą, którego osiąga się jakikolwiek cel. Marudzącemu synowi czy córce powiedz wprost, że nie będziesz go słuchać dopóki nie zacznie mówić normalnym głosem.
Sposób na marudę: nie ignoruj
Wielu rodziców stara się ignorować złe zachowanie dziecka licząc na to, że z czasem mu minie lub dziecko znudzi się nim. Nie rób tego z marudząca pociechą. jak już wyżej pisaliśmy marudzi ona, bo chce wzbudzić twoje zainteresowanie. Zamiast ignorować dziecko naucz go właściwej komunikacji. Poproś żeby powiedział co czuje i nazwij jego emocje.
Sposób na marudę: znajdź przyczynę
Zastanów się dlaczego twoje dziecko jest płaczliwe lub niezadowolone. Być może miało męczący dzień w szkole, jest głodne lub niewyspane. Dziecko może marudzić również wtedy kiedy w waszym życiu zaszły istotne zmiany, np. pojawienie się rodzeństwa, przeprowadzki czy zmiana szkoły. Kiedy uda ci się znaleźć przyczynę staraj się ją wyeliminować, np. poprzez korektę harmonogramu dnia i unikania sytuacji, które wzmagają marudzenie.
Sposób na marudę: spójrz na siebie
Nie jest tajemnicą, że dzieci naśladują dorosłych, szczególnie rodziców. Jeśli więc sama jesteś marudą i malkontentką to nie dziw się, że twoje dziecko podchodzi do życia tak samo. Przeanalizuj swoje zachowanie, zastanów się jak postępujesz kiedy masz zły dzień czy jesteś zmęczona. Pamiętaj, że dziecko dużo twoich zachowań może odbierać jako marudzenie tylko w wersji dorosłej. Staraj się wyeliminować takie zachowania i komunikuj dziecku, że twoje niezadowolenie wynika z tego, że masz zły dzień, a nie z tego, że masz ochotę pomarudzić.
Sposób na marudę: pozwól na marudzenie
Pamiętaj, że dziecko też może mieć kiepski humor, nie zawsze musi tryskać optymizmem i radością. Jeśli twojej pociesze zdarza się od czasu do czasu zły dzień podejdź do tego wyrozumiale. Nie karaj go za to i nie odmawiaj mu prawa do negatywnych emocji. Zamiast tego pokaż jak się z nimi uporać i jak je rozładować. Dobrym rozwiązaniem jest tu aktywność fizyczna. Pamiętaj, że odrobina marudzenia jeszcze nikomu nie zaszkodziła.