Systemy walk różnią się od sztuk walki czy dyscyplin sportowych organizacją, czy stylem walki. Inne są pozycje, mechanizmy obrony i ataku, inny jest również ich charakter. Systemy walki wyróżniają chwyty, ustawienia i estetyka zawodów. W artykule przedstawimy jakie cechy są reprezentatywne dla MMA, Krav Magi, systemu Combat oraz pokażemy, co wyróżnia boks i na czym polegają zapasy.
Systemy walki: mieszane sztuki walki (MMA)
MMA, czyli mixed martial arts to mieszane sztuki walki, które łączą w sobie wszystkie techniki z innych sportów walki bez użycia broni. Sprawia to, że walki praktycznie nie mają ograniczeń, przez co są niezwykle widowiskowe. Choć na pierwszy rzut oka MMA wydaje się sportem agresywny i niebezpiecznym, to w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. W sporcie tym minimalizuje się ryzyko uszkodzeń ciała. Rywalizacja toczy się w stójce i na parterze. W MMA dozwolone są rzuty, ciosy pięściami, kopnięcia, dźwignie oraz duszenia. W celu dodatkowej ochrony zawodnicy są zobowiązani do posiadania ochraniaczy na zęby oraz rękawic. Ciekawostką jest to, że rękawice używane przez zawodników MMA są o wiele cieńsze niż te bokserskie, mają umożliwić chwytanie. W niektórych pojedynkach dopuszczalne jest również używanie dodatkowych ochraniaczy, np. nakolanników.
Sama walka przebiega na tradycyjnym ringu bokserskim ogrodzonym siatką i obywa się z udziałem sędziego. O jej wyniku decyduje nokaut, poddanie się, decyzją sędziów (jeżeli walka nie zakończy się przed czasem) lub remisem, jeżeli regulamin dopuszcza takie rozwiązanie.
Systemy walki: krav maga
Krav maga (hebr. קרב מגע) oznacza walkę w bliskim kontakcie. Ten system walki powstał w Izraelu i został opracowany dla Sił Obronnych tego państwa. Krav maga czerpie z boksu jiu jitsu, judo, muay thai oraz zapasów. Za jego ojca uważa się Imiego Lichtenfelda, który pierwsze treningi rozpoczął w latach 30. XX wieku w Czechosłowacji. W swoim założeniu ma się on skupiać na najskuteczniejszej obronie, dlatego też bazuje przede wszystkich na obronnych odruchach. W krav madze można spotkać: pchnięcia i dźwignie, uderzenia i kopnięcia na okolice gardła, oczu, potylicę, czy strefę krocza. Wszystkie te ciosy mają zmusić przeciwnika do poddania się i pozbawić do zdolności do dalszej walki. Wszystko to sprawia, że sport ten jest bardzo często wykorzystywany do samoobrony. Na tą okoliczność nakierowane są również treningi krav magi. Adepci dowiadują się na nich jak przewidywać zagrożenie, unikać go i bronić się sytuacjach stresowych. W przypadku krav magi warto także wspomnieć, że jest ona systemem ciągle rozwijającym się i ewoluującym.
System cały czas ewoluuje – sprzyjają temu rozliczne badania czy doświadczenia samych uczestników. Krav maga z założenia służy samoobronie, nie ma w niej współzawodnictwa, a głównym celem walki jest pozbawienie napastnika zdolności do dalszej walki. Chodzi tu o to, by bronić się i atakować jak najkrótszą drogą i z pozycji, gdzie się jest, podejmując możliwie najmniejsze ryzyko. Podczas szkoleń zawodników uczy się przewidywania sytuacji zagrożeń, jak i ich unikania, dodatkowo przytomności, a także postępowania w sytuacjach stresowych.
Systemy walki: combat
Combat to kolejny system walki, który narodził się w siłach zbrojnych i na ich użytek. Jego twórca jest Arkadiusz Kupsa, który budując założenia combatu, czerpał z jiu jitsu, kung- fu, kyoksul, tsunami czy wing chun. Combat oparł na prostocie i skuteczności, a także postawił na racjonalne podejście do psychologii przetrwania. W systemie tym trudno szukać dużej ilości zasad ruchowych. Jego adepci wykorzystują proste chwyty na gałkach ocznych, tętnicach szyjnych, tchawicy czy kroczu. Cały system to zaledwie kilka ruchów, które pozwalają poradzić sobie sytuacji zagrożenia oraz gwarantują skuteczność w różnych wariantach ataku.
Systemy walki: boks, pięściarstwo
Bok to jeden z najbardziej znanych i popularnych systemów walki. Opiera się na pojedynku dwóch zawodników, którzy walczą ze sobą przy użyciu pięści. Rywalizacja toczona jest na ringu w obecności sędziego. Piękno tego sportu opiera się na ciosach bokserskich. Wyróżnia się ty ciosu sierpowe, proste i z dołu. W zależności, która ręką się je zada, rozróżnia się też ciosy lewe i prawe. W boksie ciosy można zadawać w głowę i tułów. Oprócz ataku ten system przewiduje również pozycje obronne, takie jak odskok, odchylenie czy garda.
Systemy walki: zapasy
Zapasy to system walki znany od wielu tysięcy lat. Polega na fizycznym zmaganiu się dwóch zawodników. Sama walka odbywa się wręcz i w jej trakcie stosowane są chwyty. W czasie pojedynku liczy się siła, szybkość, spryt oraz instynkt zawodnika, zabronione jest natomiast używanie dźwigni i duszeń. Pojedynek zapaśniczy podzielony jest ani dwie rundy, z których każda trwa po 3 minuty. Całość rozgrywa się na okrągłej macie. Zapasy uprawia się w odpowiednich kategoriach wagowych.
Systemy walki opisane wyżej różnią się od siebie charakterem i szczegółami, lecz cechą, która je łączy, jest jedno założenie, dzięki któremu mogły one zaistnieć, a także przyczyny powodujące ich rozwój. Każda z technik posiada własne zasady i odrębne elementy, które pozwalają nam odróżnić je od siebie. Wspólne jednak pozostaje podłoże, na którym opisane systemy walki, powstały.