Masz pytania? Zadzwoń!

Sztuki walki coraz popularniejszą formą aktywności nad Wisłą. Ich adepci uczą się jak za pomocą walki wręcz lub broni białej ochronić się przed napastnikiem. Należy jednak pamiętać, że sztuki walki mają na celu nie tylko poprawę formy fizycznej oraz nauczenie technik samoobrony, ale także i rozwój osobowościowo – charakteru. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przegląd najpopularniejszych wschodnich sztuk walki. Ich opisy pomogą Wam w podjęciu decyzji, która z tych form aktywności jest dla Was najlepsza i optymalna.

Wschodnie sztuki walki

Określenie sztuki walki odnosi się do różnych rodzajów walki. Wiele osób wszystkie je postrzega jako jedną dyscyplinę sportową, w której nacisk kładzie się na samoobronę oraz skuteczny atak. Tak naprawdę jednak rodzajów sztuk walki jest co najmniej kilka, a cele każdej z tych dyscyplin są bardzo zróżnicowanie. Można jednak powiedzieć, że wszystkie skupiają się wokół głównego motta, jakim jest mądre posługiwanie się siłą, która wypływa nie tylko ze sprawności fizycznej, ale i życiowego doświadczenia. Najpopularniejsze sztuki walki wywodzą się z Dalekiego Wschodu – ich ojczyznami są: Japonia, Chiny, Korea czy Tajlandia.

Sztuki walki a sporty walki oraz systemy walk

W powszechnym użyciu występują dwa pojęcia sztuki walki i sporty walki. Często są one mylone ze sobą lub używane zastępczo. Tymczasem jest to duży błąd. Sztuki walki to dyscypliny, które odżegnują się od agresji. Stawiają na spokój i umiejętność zapanowania nad własnymi emocjami oraz odruchami. Swoim adeptom przekazują uniwersalne wartości, takie jak: szacunek, ideę samodoskonalenia, dyscyplinę, opanowanie, współpracę. Sporty oraz systemy walki, chociaż często czerpią  z filozofii tych pierwszych, nastawione są na zwyciężanie i osiągnięcie osobistego sukcesu. Ich celem jest skuteczna eliminacja/nokaut przeciwnika. Przykładami są np. izraelska krav maga czy rosyjskie sambo.

Sztuki walki: kung-fu

Kung- fu pochodzi z Chin, jego popularność zapoczątkowały filmy z Brucee’em Lee. Dzisiejsze kung-fu zostało ukształtowane w klasztorze Shaolin, klasztorze Wudang i ośrodku Emei w prowincji Syczuan. Dyscyplina ta, a dokładnie ruch wykonywane przez jej adeptów opierają się na tych wykonywanych przez dzikie zwierzęta: lamparta, węża, żurawia, tygrysa oraz mitycznego smoka, który symbolizuje duchową doskonałość. Niezwykłe umiejętności adeptów kung-fu często wykorzystywane są w filmach.  Szczególnie widowiskowe są ćwiczenia niedostępne dla przeciętnej osoby, jak np. rozbijanie pięścią twardych przedmiotów, a także wytrzymywanie bólu podczas uderzeń szablą czy toporami. Jednym ze stylów bardzo popularnych dzięki filmom z Ip-Manem (nauczycielem Bruce Lee) jest styl WING TSUN. Kung Fu ćwiczy się zarówno z bronią jak i bez.

Sztuki walki: karate

Karate zostało stworzone przez mieszkańców Okinawy. Celem tej sztuki jest samoobrona bez użycia broni. Pierwotnie było ono używane przez chłopów przeciwko Samurajom. W karate wyprowadza się ciosy w postaci kopnięć i uderzeń, a tym ostatnim towarzyszy okrzyk kiai. Ma on dodawać mocy oraz dezorientować przeciwnika. Jednym z najbardziej widowiskowych aspektów tej sztuki walki są ćwiczenia tameshi-wari. Polegają one na przełamywaniu twardych przedmiotów kantem dłoni, pięścią, łokciem lub głową. W karate podobnie, jak i w pozostałych wschodnich sztukach walki, liczy się nie tylko siła fizyczna, ale i charakter. Główne nurty w karate to style założone przez Gichin Funakoshi – Shotokan oraz przez Masutatsu Ōyamę Kyokushin.

Sztuki walki: judo

Judo powstało w Japonii, jego twórcą jest Jigoro Kano. Celem tej sztuki walki jest doskonalenie samego siebie oraz czerpanie siły z szybkości i zwinności. Idea samodoskonalenia zawarta jest w regułach tej dyscypliny. Można ją odnaleźć, chociażby w stopniach, jakie uzyskuje się trenując judo. Treningi mają na celu wykształcić wśród adeptów dyscyplinę, nauczyć zasad współpracy i postępowania fair play, a także doskonalić szybkość, zwinność i siłę.

Sztuki walki: aikido

Popularną i często wybieraną sztuką walki jest również aikido. Pochodzi ono z Japonii i stawia na odpowiednie zsynchronizowanie ruchów z oddechem, w celu wydobycia wewnętrznej energii. Oprócz techniki aikido uczy jak zachować skupienie, wewnętrzny spokój oraz całkowitą kontrolę nad ruchami. W dyscyplinie tej nie ma typowych cisów atakujących, są za to techniki, które pozwalają na samoobronę oraz neutralizację przeciwnika. W aikido bardzo ważna jest szybkość, spostrzegawczość i koordynacja ruchowa celem treningów jest rozwój fizyczny i osobowościowy. W czasie zajęć nabiera się nie tylko sprawności fizycznej, ale także wykształca takie cech osobowościowe jak: odwaga, skromność, szacunek do rywala, współpraca. Zajęcia z aikido dla dzieci, młodzieży i dorosłych możecie znaleźć w naszym klubie. Treningi prowadzone są w Węgorzewie oraz Giżycku.

Twórcą AIKIDO był Morihei Ueshiba, który w toku wieloletnich poszukiwań tak skodyfikował swoją sztukę, aby była jak najbardziej etyczna. Morihei Ueshiba znał kilkanaście sztuk walk na mistrzowskim poziomie. Swoje umiejętności sprawdził nie tylko w pojedynkach, ale też na wojnie. Ze względów także wartości etycznych ta sztuka walki obecnie jest tak bardzo popularna. Także wielu mistrzów różnych sztuk walk często zmieniają podejście wraz z wiekiem na bardziej „aikidockie”.

Sztuki walki: tai-chi

Tai-chi przez wiele osób nie jest zaliczane do sztuk walki, kojarzy się raczej z relaksacją i medyczną gimnastyką. Charakteryzuje się refleksyjnymi, powolnymi ruchami, które w czasie treningu przypominają figury walczących zawodników. Celem tej dyscypliny jest przede wszystkim utrzymanie ciała w dobrej kondycji fizycznej oraz zachowanie harmonii między duszą a ciałem. Treningi tai-chi polecane są osobom zestresowanym oraz seniorom.

Sztuki walki: ju-jitsu

Ju-jitsu to sztuka walki, która powstała w XVII – wiecznej Japonii. Jej motto brzmi: ustąp, aby zwyciężyć. Uważana jest za pierwowzór sztuk walki, to od niej miały wziąć początek wszystkie późniejsze japońskie techniki walki. Opiera się na ustępliwości, łagodności i miękkości ruchów. Tych ostatnich w ju-jitsu jest bardzo dużo, można do nich zaliczyć dźwignie, duszenia, trzymania, zakładanie rąk, manipulowanie stawami czy bloki. Pomimo tak bogatego arsenału ciosów w ju-jutsu walka prowadzona w taki sposób, żeby nie używać wobec przeciwnika twardej siły, a wykorzystać jego ruchy przeciwko niemu samemu.

Popularną odmianą ju-jtsu jest ta brazylijska. Brazylijskie ju-jitsu to połączenie judo i zapasów. Zostało spopularyzowane przez rodzinę Gracie. Ta sztuka walki uchodzi za jedną z najskuteczniejszych i znajduje praktyczne zastosowanie w bezpośredniej walce. Jej celem jest powalenie przeciwnika na ziemię oraz jego obezwładnienie. Aby to zrobić, stosowane są chwyty opierające się na dźwigni, podduszeniu, podcinaniu oraz blokowaniu rąk i nóg. Brazylijskie ju-jitsu wymaga od adeptów doskonalenia duchowego, dyscypliny, efektywności, cierpliwości i samokontroli.

Sztuki walki: taekwondo

Taekwondo powstało w Korei. Oryginalnie było stylem walki stosowanym w celach militarnych. Jego charakter zmienił się dopiero w XX wieku. To od wtedy adepci taekwondo obowiązków muszą się stosować do zasad stworzonych przez mistrza Choi Hong Hi. Nakazują one być im grzecznym, rzetelnym, wytrwałym, odważnym, uprzejmym oraz zachować samokontrolę. W taekwondo walczy się za pomocą nóg i rąk. Dyscyplina angażuje również całe ciało do ćwiczeń technik samoobrony. Taekwondo ukierunkowane jest na poprawę kondycji fizycznej adeptów.

Sztuki walki: muay thai

Ta sztuka walki wywodzi się z Tajlandii. Jej historia sięga XIII wieku, kiedy to sport ten był naznaczony elementami religijnymi, takimi jak np. modlitwa do bogów na początku pojedynku. Popularność i świeckość zyskał w  XX wieku, kiedy to przeniknął w szeregi armii i został spopularyzowany jako tajski boks. Ze względów bezpieczeństwa pojedynki zaczęły odbywać się na specjalnie przygotowanej do tego arenie, a adepci muay thai zaczęli korzystać z narzędzi zapewniających im ochronę podczas walki, takich jak rękawice bokserskie. Większość osób kojarzy tajski boks z tzw. pojedynku w klinczu, czyli ścisłym zwarciu obu zawodników. Oprócz tego dyscyplina ta bazuje na kopnięciach kolanami i łokciami  oraz podcinaniu za pomocą nóg. Dziś muay thai nie ma żadnych powiązań z religią.

Sztuki walki: capoeira

Wbrew powszechnej opinii nie wszystkie sztuki walki wywodzą się z Dalekiego Wschodu. Przykładem na to może być capoeira, która pochodzi z Brazylii. Wymyślili ją afrykańscy niewolnicy i polega na wykonywaniu akrobacji, podobnych do tańca. Jednocześnie w czasie tych ruchów wyprowadzone są ciosy nogą. Capoeira opiera się na nieprzewidywalności ruchów, płynności i dynamikę walk rozgrywa się na specjalnej okrągłej arenie, przy rytmie brazylijskich instrumentów. Przez wiele lat ta dyscyplina nie była uważana za sztukę walki, a jedynie za akrobatyczno-taneczne popisy. Dziś capoeira ma wiele stylów, które kładą nacisk na różne kwestie, od tańca po współpracę.