Masz pytania? Zadzwoń!

Aikido dużą wagę przykłada do posłuszeństwa ucznia wobec mistrza. Dziś opowiemy o tym, jakich zasad należy przestrzegać podczas samych zajęć aikido. Na uwadze powinni mieć je wszyscy adepci tej sztuki walki. Zasady aikido pozwalają na zachowanie i maksymalnym skoncentrowaniu się na osobistym rozwoju.

Zasada nr 1: zawsze czerp radość z treningu

Treningi aikido mają być dla ciebie przyjemnością i okazją do relaksu. Dlatego do każdego z nich należy podchodzić pozytywnie i z radosnym nastawieniem. Nie oznacza to jednak, że w ich trakcie masz być rozbawiony, wskazana jest tu powaga i skupienie. Pomoże ci to być gotowym w każdej chwili do reakcji na zbliżające się niebezpieczeństwie. Radość z treningu i odprężenie wpływa również na twoją pozycję i postawę, zarówno tą sportową, jak i tą w kontaktach międzyludzkich.

Zasada nr 2: postępuj zgodnie ze sztuką

Aikido mimo całego swojego pokojowego nastawienia, jest sztuką walki, która może spowodować śmierć przeciwnika. W związku tym w czasie treningu konieczne jest słuchanie poleceń nauczyciela i bycie zdyscyplinowanym. Pamiętaj, że trening nie jest próbą sił.

Zasada nr 3: doskonal się

Każdy adept aikido uczy się, jak poradzić sobie z wieloma przeciwnikami jednocześnie. Oprócz ćwiczeń fizycznych zobowiązany jest również do dbania o swój rozwój emocjonalnych oraz kształtowanie charakteru i etycznych postaw. Z tego powodu aikido wymaga od swoich uczniów ciągłego szlifowania i doprowadzania do perfekcji każdego ruchu. W doskonaleniu techniki pomaga instruktor (sensei), jednak trzeba pamiętać, że wiedza, jaką dzieli się z tobą sensei to tylko mała cześć. To czy osiągniesz w aikido najwyższy stopień, zależy niemal całkowicie od indywidualnych ćwiczeń i twojego zaangażowania w nie.

Zasada nr 4: ćwicz codziennie

Samodoskonalenie i dochodzenie do perfekcji wymaga regularnych, codziennych ćwiczeń. Trening należy rozpoczynać od lekkich ruchów ciała, które stopniowo przybierają na intensywności i sile. W czasie treningu należy zadbać o to, aby nie przesadzić, a jakiekolwiek wątpliwości co do swojego zdrowia i możliwości treningowych konsultować z lekarzem i sensei. Treningi powinny zostać wstrzymanie w czasie choroby oraz kontuzji. Pamiętaj, że w aikido twoim narzędziem jest ciało, jeśli je uszkodzisz i nie będziesz o nie dbać może się okazać, że dalsze treningi będą niemożliwe.